|
Fizička zaštita i zaštita od okolineCilj – spriječiti neovlašteni pristup, štetu i ometanje poslovnih prostorija i informacija. Kritične i osjetljive poslovne objekte za obradu informacija treba postaviti u sigurnom području, zaštićene prema klasifikaciji (osjetljivost i i važnosti objekta koji se štiti). Fizička zaštita područja sastoji se od ograđivanja (najčešće zidovima i protuprovalnim-protupožarnim vratima) i kontrolom pristupa (ući mogu samo ovlaštene osobe, snimanje prostorija itd.). Područje fizičke zaštiteSigurnosne barijere poput zidova ili karticom kontrolirani ulazi u prostorije trebaju služiti za zaštitu onih dijelova organizacije koji sadrže povjerljive informacije i objekte. Sljedeće smjernice moraju biti razmotrene i po potrebi implementirane gdje postoji potreba za fizičkom zaštitom:
Fizička kontrola ulaskaSigurnosna područja moraju biti zaštićena odgovarajućim kontrolama ulaska kako bi se osiguralo da mogućnost ulaska imaju samo ovlaštene osobe. Potrebno je proučiti sljedeće smjernice:
Sigurnost opremeCilj – spriječiti gubitke, štetu ili kompromitiranje imovine i prekid poslovnih aktivnosti. Oprema treba biti zaštićena od prijetnji i opasnosti iz okoline. Zaštita opreme je neophodna kako bi se smanjio rizik neovlaštenog pristupa podacima, te kako ne bi došlo do gubljenja i oštećenja imovine. Smještaj i zaštita opremeSljedeće smjernice treba uzeti u obzir pri zaštiti opreme:
Sigurnost instalacijaJedinice za obradu podataka moraju biti zaštićene od grešaka koje mogu nastati u opskrbi energijom, vodom, odvodnjom otpadnih voda, grijanjem/hlađenjem itd. Sve navedene instalacije moraju biti pravovremeno pregledane i testirane kako bi se na vrijeme uočile i ispravile greške u radu.
Jedinice za neprestano napajanje (UPS – eng. uninterruptible power supply) neophodne su u slučaju nestanka struje. Takve jedinice vremenski vrlo kratko mogu napajati jedinice za obradu podataka, pogotovo ukoliko je sustav velik. Stoga je važno razmotriti ugradnju strujnih generatora čija je mogućnost napajanja daleka veća od običnih jedinica za neprestano napajanje. Nestanak struje, poplavu, požar ili bilo koju drugu prijetnju bitno je alarmirati zvučnim i svjetlosnim signalima kako bi se pravovremeno poduzele propisane akcije u slučaju nezgode. Opskrba vodom mora biti redovito kontrolirana kako ispravnost uređaja za gašenje požara ne bi bila upitna. Telekomunikacijska oprema mora biti instalirana na način da eventualan prekid veze ne utječe na kompletan prekid komunikacije. Primjer rješenja ovog problema je priključenje komunikacijskih uređaja na više poslužitelja. Sigurnost kod kabliranjaKablovi za opskrbu električnom energijom i telekomunikacijski kabeli moraju biti adekvatno zaštićeni od oštećenja, prekida ili priključenja neovlaštenih korisnika na mrežu. Prije kabliranja mora biti razmotreno sljedeće:
Održavanje opremeOdržavanje opreme treba biti redovito i obavljeno od strane stručnjaka kako bi se osigurala ispravnost, tj. neprekidni rad. Pri održavanju opreme treba se pridržavati sljedećeg:
Primjena norme u sigurnosnoj politiciZbog velikog broja ljudi koji koriste resurse zavoda i relativno lakog pristupa pojedinca prostorijama zavoda politika fizičke zaštite ovdje je vrlo bitna. Kako bi se spriječile nezakonite radnje zlonamjernih korisnika, ali i slučajne pogreške zaposlenika ili studenata, pristup prostorijama koje sadržavaju osjetljivu opremu (poslužitelji, baze podataka i sl.) mora bit strogo kontroliran. Nužno je omogućiti pristup isključivo ovlaštenim osobama koji za pristupom imaju potrebu zbog prirode obavljanja posla. Svim ostalim korisnicima pristup mora biti strogo zabranjen. Osim prostorija velika pažnja mora se posvetiti sigurnosti kabela. Svi kablovi (napajanje, komunikacijski i sl.) moraju biti fizički zaštićeni i odvojeni od neovlaštenih korisnika. Svu opremu koju fizički nije moguće smjestiti u „sigurne“ prostorije mora biti zaštićena od neovlaštenih korisnika na način da se postavi u sigurnosne ormariće. Posebnu pažnju treba posvetiti održavanju opreme, te kontroliranju da li postoji naznake zlonamjernih radnji – oštećenje, krađa, mijenjanje opreme i sl. |