Računalna sigurnost jest dio računalnih znanosti koja se bavi procjenom i smanjenjem rizika kod povjerljivosti, integriteta i dostupnosti elektroničkih informacija. Za neki računalni sustav ne možemo reći je li siguran ili nije bez da znamo koja je željena razina sigurnosti. A ta razina sigurnosti nije ista za računala za osobnu upotrebu, poslužitelje (eng. server), vojne sustave ili sustave koji rade u stvarnom vremenu. Na primjer, za vojne sustave je bitno da rade za vrijeme bombardiranja ili nestanka električne energije, dok to za osobno računalo nije bitno.
Jedan od glavnih dijelova računalne sigurnosti jest pronalaženje novih metoda upada ili ometanja računalnih sustava, jer njihovim otkrivanjem možemo dodatno osigurati računalni sustav protiv tih metoda upada. Nikad ne možemo predvidjeti sve probleme i nedostatke koje postoje u dizajnu bilo kojeg dijela računalnog sustava.
Budući da je jedan od glavnih principa u razvoju bilo programskog ili sklopovskog dijela računalnog sustava modularnost, možemo primijeniti poznati teorem iz teorije sustava. Sustav je onoliko pouzdan, koliko mu je pouzdan najnepouzdaniji dio. Dakle, da bismo imali pouzdan računalni sustav moraju biti pouzdani svi njegovi dijelovi, od sklopovlja, operacijskog sustava, programske podrške pa do korisnika.
Ugrubo, metode upada te ometanja računalnih sustava možemo podijeliti na metode s udaljenim pristupom, metode s fizičkim pristupom, samoumnažajuće programe te metode kod kojih se iskorištavaju ljudi i njihove slabosti.
Metode upada u računalne sustave ili ometanja rada računalnih sustava s udaljenim pristupom su one metode kod kojih se počinitelj ne nalazi, točnije, nije u fizičkom kontaktu sa sustavom u kojeg upada ili ometa. U današnje vrijeme pod udaljenim se pristupom misli na pristup ili preko Interneta ili privatnih mreža raznih namjena. Možemo ih podijeliti 3 u kategorije:
Metode s fizičkim pristupom su one metode kod kojih se počinitelj ili neka njegova sprava nalaze u neposrednoj blizini te koriste napadani računalni sustav. Postoji u zajednici stručnjaka za računalnu sigurnost izreka koja kaže, ako netko ima fizički pristup vašem računalu, to računalo više nije vaše, i u potpunosti su u pravu. Jedini problem kod upada ili ometanja računalnog sustava kad imamo fizički pristup jest vrijeme i strpljenje. Metode možemo podijeliti na sljedeći način:
Pod samoumnažajućim programima misli se na računalne programe koji se nakon što dođu na jedno računalo, šire na druga računala na neki način povezana s trenutnim. Uobičajeno se zovu kompjuterskim virusima iako je to samo jedna podvrsta. Dijele se u sljedeće dvije kategorije, iako su danas najčešće programi koji su kombinacija obje metode:
Sama namjena virusa i crva može prilično varirati. Mogu biti nemaliciozni, koji će jednostavno korisniku dati do znanja da se nalaze na računalu. Mogu poslužiti krađi podataka, omogućavanju nedopuštenog pristupa računalu te onemogućavanju rada računalnog sustava.
Ove metode svoju uspješnost temelje na lakovjernosti i manama ljudi, te su tehnički najlakše za izvesti iako je ponekad potrebno mnogo umješnosti za njih.
Ovo je bila prilično gruba raspodjela metoda nedozvoljenog pristupa računalima. Svaki od navedenih dijelova bi mogao biti knjiga za sebe, ali bitno je bilo spomenuti različite metode da bi se dobio osjećaj razlike između njih.