3. BIOS lozinke

BIOS ili Osnovne ulazno/izlazne usluge (eng. Basic Input/Output Services) jest program, tvornički zapisan na čip na matičnoj ploči PC računala, koji se pokreće prilikom paljenja računala. Primarna mu je funkcija pripremanje računala za korištenje, to jest, kako bi drugi računalni programi, točnije operacijski sustav, preuzeo kontrolu nad njim. Ovaj se proces naziva podizanje (eng. booting up) računala.

Čip na kojeg je smješten BIOS jest najčešće flash memorija ili EPROM. Uz BIOS čip vezana je mala CMOS RAM memorija u koju su zapisani podaci o trenutnom sustavu, te razne korisničke postavke. Naziv CMOS dolazi od komplementarni MOS, to jest arhitekture tranzistora s vrlo malom potrošnjom. Iako se danas polako uvode i druge vrste memorija, naziv se zadržao. CMOS memorija napajana je baterijom od 3V kada ja računalni sustav ugašen. Neke od postavki koje mogu biti zapisane u CMOS memoriji jesu željena brzina sabirnice, vrijeme i datum, te ono što nas najviše zanima, BIOS lozinka.

Lozinku je potrebno unijeti prije podizanja operativnog sustava, ako je unešena ispravna, nastavlja se normalni slijed rada, ako je neispravna, računalo se gasi ili traži da se ponovno unese. Kod nekih se sustava pamti broj neispravnih pokušaja, također u CMOS-u, te se nakon određenog broja uzastopnih neispravnih pokušaja, sustav više neće paliti ili za stalno ili neko određeno vrijeme ili će između dva pokušaja postojati pauza od par minuta.

Postoji nekoliko metoda zaobilaženja BIOS lozinke [1]:

  • Micanjem CMOS baterije na 10-15 minuta, dok se CMOS memorija ne isprazni, zatim njezinim ponovnim umetanjem, te paljenjem računala, obrisati ćemo sve postavke uključujući i lozinku, te ćemo moći normalno nastaviti proces podizanja računala. Ova tehnika radi na sustavima kod kojih je CMOS memorija uistinu izvedena CMOS tehnologijom.
  • Postavljanjem kratkospojnika (eng. jumper) čija je namjena brisanje CMOS memorije, koji se nalazi na većini matičnih ploča. Idealno bi bilo pogledati lokaciju kratkospojnika u priručniku. Ako ga ne posjedujemo, obično je obilježen s CLEAR, CLEAR CMOS, CLR, PASSWORD ili PWD oznakom.
  • Neki proizvođači BIOS-a stavljaju posebne kombinacije tipki kojima se zaobilazi lozinka. Na primjer, kod Toshibe je potrebno držati lijevu shift tipku na tipkovnici prilikom podizanja sustava, a kod IBM Aptiva BIOS-a pritiskati obje tipke na mišu.
  • Mnogi proizvođači ugrađuju tvorničke lozinke u svoj BIOS kojima se zaobilazi korisnička. Na Internetu se mogu naći mnogi popisi takvih lozinki, te je na stranici [1] jedan od njih.