7. Zaključak

Kod velikih je računalnih sustava teško formalno dokazati sigurnost, pod pritiskom sve bržeg izbacivanja novih proizvoda. Ali jedna stvar se može jednostavno ostvariti. Većini sigurnosnih pitanja prilazi se s aspekta današnje tehnologije. Umjesto da se krene raditi zaštita kod koje se u obzir uzima najoptimističnija pretpostavka daljnjeg razvoja tehnologije u sljedećih, na primjer, deset godina.

Ovaj je problem vidljiv kod Windows operacijskih sustava. Zbog unazadne kompatibilnosti sa starijim proizvodima, izuzetno nesiguran LM protokol se i dalje provlači. Kako bi ga se zamijenilo napravljen je NTLM koji koristi duže ključeve, ali tko zna do kuda će procesorska moć i veličina tvrdih diskova dogurati u sljedećih desetak godina, pa ćemo imati još jedan nesiguran protokol.

U Unixu i Linuxu je problem lozinki riješen na zanimljiv način, zbog kojeg su otežani napadi metodama poput rainbow tablica. Na kraj lozinke se konkatenira prvih par znakova korisničkog imena te se zatim sve to zajedno propusti kroz algoritam za izračunavanje sažetka. Svaki ulazni niz time produžujemo, što znatno pridonosi kompleksnosti probijanja.

Educiranjem korisnika u osnovnim principima sigurnosti, da koriste kompleksnije lozinke i nemaju ih zapisane na papirićima na monitoru može se puno postići. Na kraju je ponovno ljudski faktor najbitniji u računalnoj sigurnosti.